A linómetszés egy remek grafikai technika, amit nemrég újra felfedeztem magamnak, amikor Krisszel a Bartók fesztiválon jártunk. Itt ki lehetett próbálni, és rájöttem, hogy mennyire tetszett ez már gyerekkoromban is. Amint időm engedte, beszereztem hozzá az alapanyagokat és nekiláttam vésni...
Ezúttal egy falevelet készítettem, hogy köszöntsem vele az őszt és közelgő levélhullást. Ezzel a technikával igazán dekoratív alkotásokat lehet készíteni, ráadásul sokszorosítható különböző színvariációkban is.
Készítsd el otthon, vagy próbáld ki velem egy workshop keretében.
Hozzávalók: művészlinó, filc, linómetsző kések, üveglap, gumihenger, linófesték, vastagabb papír, akvarell festék
Lépések: Rajzold fel a mintát alkoholos filccel a linóra. Különböző méretű kések vannak, és attól függően, hogy milyen formát vágsz éppen, érdemes váltogatni a késeket. A formát egy vékonyabb késsel vágd körül. Ahol kivágod a linót, ott lesz majd fehér a nyomat. Így ha a levelet szeretném csak látni a végén, akkor az egészet mellette körben le kell vésni.
Ha kialakult a levél formája, utána vékony késsel tovább mintázhatod belül. Véshetsz rá erezetet, vagy egyszerűen íves és hullámzó vonalakat.
Üveglapra nyomj egy borsónyi festéket és hengerrel oszlasd el egyenletesen, majd hengereld a festéket a mintádra is. Ekkor előtűnik a levél, láthatóvá válik, ha valahol nem vésted elég mélyen a linót. De bármikor korrigálhatod, tovább finomíthatod a minta megjelenését. Ha azonban elégedett vagy, akkor fordíts a befestett linóra egy papírt és alaposan dörzsöld át. Egy kis akvarellfestékkel festhetsz foltokat is a papírra a nyomtatás előtt, hogy egy kis színt is kapjon a grafika.
Krisztián is készített egy leveles linót. Ő sokkal aprólékosabb, vékonyabb vonalú mintát hozott létre a legkisebb méretű kést használva.
Jól látszik milyen sok lehetőséget tartogat ez a technika, és csak türelem kérdése, menyire lesz részletgazdag a grafika. Jó alkotást!
Comments